Poniższy artykuł, z kategorii “jak to zrobić”, rozwieje wątpliwości zwłaszcza początkującemu biegaczowi, który otrzymawszy do ręki pas bogaty w różne “sznurki” i smycz z amortyzatorem, zachodzi w głowę, jak połączyć te dwie rzeczy. W teorii sprawa jest prosta. W praktyce może się okazać, że będzie potrzebować porady. A jeśli w canicross wkręci się na tyle, że zapragnie wystartować w zawodach, pojawi się… Regulamin i jego wytyczne. Znowu inaczej! Jeśli problem dotyczył lub nadal dotyczy Ciebie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
W zasadzie istnieją trzy sposoby przypięcia smyczy do pasa, z których każdy ma swoje zalety i wady. Niektóre mogą być wykorzystywane na zawodach, niektóre tylko na treningu.
Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz jako bardziej komfortowe, zadbaj o jedną rzecz! Unikaj smyczy z amortyzatorem, która posiada karabińczyki na obu końcach. Smycz powinna mieć karabińczyk do przypięcia uprzęży od strony psa. Jeżeli w trakcie biegu pęknie karabińczyk od strony biegacza, uwolniona smycz może z dużą siłą uderzyć psa, powodując ból lub nawet uraz. Regulaminy zawodów tego typu smycze wyraźnie zakazują. Mimo, że na pierwszy rzut oka jest to najbardziej praktyczne przypięcie smyczy do pasa, w rzeczywistości bardzo ryzykowne.
Oto kilka bezpiecznych sposobów połączeń smyczy z pasem:
1) Węzeł “główka skowronka” – jest moc
Każdy harcerz bądź wspinacz zna ten typ węzła i będzie wiedzieć, co należy ze smyczą zrobić. Jeśli jednak nigdy nie obracałeś/ łaś się w tego typu kręgach i czujesz, że to wyższa technika, czytaj dalej 🙂
- Smycz jest przewiązana przez kółeczko w pasie, bez użycia jakiegokolwiek karabińczyka, mocno i bezpiecznie
- Zaleta: nie musisz się bać, że smycz się sama uwolni, a pies Ci ucieknie.
- Wada: połączenie jest mocne, ale bez możliwości szybkiego odpięcia smyczy, np. podczas upadku, zaplątania się smyczy.
- Kiedy używać: na własnym treningu, bez współbiegaczy, kiedy może dojść do konfliktów pomiędzy psami, zwłaszcza jeżeli jesteście początkujący. Możesz też używać podczas treningów z doświadczonymi psami, które nie wchodzą w kontakt ze sobą, biegną prosto z naciągniętą smyczą, nie zwracając uwagi na inne psy.
Smycz przeciągnij przez kółeczko w pasie.
Chwyć drugi koniec smyczy (z karabińczykiem), przeciągnij przez pętlę smyczy i naciągnij.
2) Karabińczyk szybkowyczepny – szybko i łatwo
Przy tym sposobie połączenia będziesz potrzebować jeszcze jednego elementu – karabińczyka szybkowyczepnego. Karabińczyk tego typu nie pęknie (i nie “wystrzeli” w psa), a przy tym umożliwi łatwe odpięcie smyczy.
- Na dużych zawodach jest, obok haka, jedynym możliwym sposobem przypięcia smyczy biegacza lub narciarza.
- Zaleta: bezpieczne i szybkie odpięcie psa od siebie, wystarczy jeden ruch; wymagane na zawodach.
- Wada: większa waga.
- Kiedy używać: na zawodach, na treningu dla początkujących w grupie.
Karabińczyk jest na stałe przymocowany do pasa.
Odpięcie smyczy możliwe za pomocą jednego ruchu.
Karabińczyk szybkowyczepny połączony z naciągniętą smyczą. Pociągnięciem za oczko (czerowna strzałka), odepniesz smycz.
3) Hak – prostota i funkcjonalność
Hak (typu fińskiego) spełnia tę samą rolę, co karabińczyk szybkowyczepny. Jest akceptowany na zawodach. Smycz jest jedynie zahaczona, aby w razie potrzeby niezywkle szybko uwolnić psa od siebie. Warto, aby tego typu połączenie miało dodatkowo kółeczko zabezpieczające przed niechcianym uwolnieniem się smyczy.
- Zaleta: szybkie zahaczenie i uwolnienie smyczy.
- Wady: ryzyko niekontrolowanego odczepienia się. Jeżeli chcesz używać kołeczka zabezpieczającego, rozejrzyj się za pasem, który jest już w niego wyposażony, nie ma bowiem możliwości zakupienia kółeczka osobno.
- Kiedy używać: narty z psem, wycieczki i długie spacery.
Fiński hak z kółeczkiem zabezpieczającym przed niechcianym uwolnieniem się smyczy.
Smycz zahaczona o hak, bez użycia kółeczka.
Smycz przeciągnięta przez hak i kółeczko zabezpieczające.
[/fullwidth_text]