Łańcuch w treningu ciągnięcia. W czym pomoże i jak trenować?

[spb_single_image image=”13118″ image_size=”full” frame=”noframe” lightbox=”no” link_target=”_self” fullwidth=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”][/spb_single_image] [fullwidth_text alt_background=”none” width=”1/1″ el_position=”first last”]

Jeśli chcesz zacząć biegać z psem, zapewne pojawiło Ci się w głowie pytanie, jak „przekonać” psa do ciągnięcia. Czy pomyślałeś/aś, że zwykłe łańcuchy (!) mogą być tym narzędziem, które to zadanie ułatwi i usprawni? Dowiedz się więcej w poniższym artykule.

Pierwszą ważną kwestią w ćwiczeniu ciągnięcia, jest prawidłowe używanie uprzęży. Na początku nauki zakładaj uprząż tylko wtedy, gdy pies ma w niej pracować, tzn., jedynie na czas treningu. Chcemy bowiem, aby pies kojarzył uprząż z jednym typem aktywności. Uprząż = ciągnięcie. Nie zabawa, znaczenie terenu, czy wąchanie, tylko praca ukierunkowana na konkretną czynność – bieg przed Tobą. Dlaczego jest to takie ważne? Pies, który nie będzie miał jasnego przekazu, czego od niego oczekujesz, nie będzie współpracował tak, jak sobie tego życzysz. Poprzez użycie uprzęży w jednym celu, dasz psu do zrozumienia, że podczas tego biegu oboje skupiacie się na jednym zadaniu. Dlatego nie zakładaj psu uprzęży przed dotarciem na miejsce treningu (wykrzykując przy tym komendę „do nogi”, aby nie ciągnął Cię jak zwariowany). Jest to logiczna rzecz, ale często bagatelizowana przez początkujących biegaczy.

e52cb68b-14f1-4d85-8875-06ef32e16556

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem uczenia psa ciągnięcia, jest użycie łańcuchów. A to dlatego, że:

  • łańuch wytwarza stały ciężar
  • łańcuch, w odróżnieniu od opon i innych narzędzi, nie podskakuje przy ciągnięciu oraz nie zaczepia się tak łatwo o nierówności terenu (np. korzenie)
  • ciągnięcie łańucha to idealny trening siłowy

Łańcuch stanowi stałe obciążenie, tzn., nie zwalnia, nie przyspiesza, nie zatrzymuje się nagle. Stanowi więc idealną podstawę do nauki nowej czynności, dając Tobie wolne ręce, możliwość pozostania blisko psa i kontrolowania sytuacji.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóż psu uprząż, do której przypniesz smycz z amortyzatorem. Do drugiego końca smyczy przypnij łańcuchy. Bardziej praktyczne jest użycie kilku lżejszych łańcuchów o wadze około 1 kilograma, które możesz odpiąć lub dodać w zależności od potrzeby. Jeśli Twój pies jest dość żywiołowy, możesz również przypiąć siebie do uprzęży za pomocą drugiej smyczy (dłuższej, jeżeli będziesz biec za psem i łańcuchami). W ten sposób utrzymasz psa przed niekontrolowaną ucieczką 🙂 W innym wypadku, możesz biec za psem lub obok niego na wolno.

ba272228-c67b-4c90-b8d8-3a3da80af465 61e8c51e-c56e-48c6-aea8-96592577fbe2

 

Jak dobrać odpowiednią wagę łańcuchów?

Przede wszystkim, kieruj się rozumem, wagą psa oraz celem treningu. Z zasady, waga łańcuchów powinna stanowić:

  • w treningu początkujących psów: od 1/7 do 1/3 ciężaru psa
  • w treningu siłowym bardziej doświadczonych psów: od 1/3 do 1/2 ciężaru psa

Dodając łańcuchy zmienia się całkowite obciążenie oraz cel treningu. Początkowo Twoim celem będzie nauczenie psa pracować w uprzęży. Dlatego dobierz lżejsze obciążenie, aby czworonoga nie przeciążyć. Wraz ze stopniem zaawansowania możesz trenować siłę psa poprzez dodawanie kolejnych łańcuchów. Warto zaznaczyć więc, że trenując przy użyciu przypiętej opony, jako obciążenia, nie jesteś w stanie regulować jej wagi: zmniejszać lub zwiększać w stosunku do możliwości psa, typu treningu, aktualnej kondycji i sytuacji.

Jak długo biec z łańuchami i na co zwrócić uwagę?

Wybierz równą ścieżkę, bez przeszkód w postaci dużych kamieni czy korzeni. Największe ryzyko to zahaczenie łańcucha, co może być nieprzyjemne dla psa, w najgorszym wypadku może spowodować zranienie. Początkowo biegajcie krótkie odcinki, 100 – 500 metrowe. Przebiegnijcie odcinek, chwilę odpocznijcie i powtórzcie bieg jeszcze 1 – 2 razy. W sytuacji, gdy pies się zatrzymuje podczas biegu, dekoncentruje, skróć odcinek lub nawet zakończ bieg, a na kolejny trening wybierz krótszą trasę. Jeżeli zaś współpracuje poprawnie i z chęcią, powtórz trening po kilku dniach, wydłużając nieco odcinki.
634510be-0a61-4e90-859b-9b3eb5148a22

Nie panikuj.

„No dobra, ciągnę te łańcuchy. Trochę to dziwne, jakieś dźwięki za mną, o co chodzi? Aha, dostałem pochwałę, że ładnie biegnę do przodu, ale gdy chcę powąchać kwiatki, słyszę „nie!”. O, patrz, sarenka na horyzoncie! Zaraz zniknie gdzieś w lesie, lepiej się zatrzymam i popatrzę… O, a tam biegnie Burek, idę się przywitać…”

Jeśli reakcje Twojego psa są mniej wiecej takie – wszystko w porządku. Przede wszystkim nie panikuj. Mało który młody pies jest tak bardzo zaangażowany i podekscytowany, aby mógł się koncentrować na jednej czynności w dłuższym czasie. W końcu zaprzęganie to również forma wychowania i ćwiczenia, do której musisz podejść z cierpliwością, wyrozumiałością i brać pod uwagę niepowodzenia. Przygotuj się na to, że w pierwszym roku trenowania nie wszystko będzie wyglądać tak, jakbyś sobie tego życzył/a. Twój pies będzie uciekać do lasu, zmeni kierunek w niespodziewanym momencie, wciągnie Cię w krzaki lub do rowu, będzie chciał się bawić z napotkanymi po drodze psami bądź zmęczy się zbyt dużym wysiłkiem na samym początku i zatrzyma po pierwszym kilometrze. Pamiętaj, że to Ty jesteś tym mądrzejszym w zespole, nie wywieraj presji na psa. Kontynuuj treningi w rozumny sposób, systematycznie i wierz, że wcześniej czy później, osiągnięcie sukces. Większość psów zacznie być niezawodnymi około 2 – 3 roku życia, a różnica między początkującymi a zaawansowanymi może być ogromna. Jest więc z czego się cieszyć i nie przesadzać z trenowaniem. Ważne jest bowiem, jak daleko zajdziecie, a nie jak szybko.

Jak często i ile?

  • na początku używaj obciążenia (łańcuchów) od 1/7 do 1/3 wagi psa
  • trenuj systematycznie (2–3 w tygodniu).
  • biegnij na krótkich odcinkach (100–500 metrów).
  • bądź cierpliwy/a (minimalnie w pierwszym roku).

A poza tym: przyjdź ze swoim psem i potrenuj z łańcuchami na treningu dla początkujących. A jeśli chcesz zakupić łańcuchy – zajrzyj do sklepu.

Co dalej?

Gdy zauważysz, że Twój czworonożny przyjaciel w końcu zrozumiał, o co chodzi i czego od niego oczekujesz, wybierz się na trening z innymi psami. Na wspólnych treningach Twój pies nauczy się startować, biec obok innego psa, wyprzedzać. Znajdzie się w sytuacjach, które spotkają go na zawodach, dzięki czemu nie będzie zaskoczony. Czasami potrzeba więcej czasu, aby Wasz bieg był idealny. Niektóre psy będą ciągnąć z niewyobrażalną prędkością, nie zważając na to, co się dzieje dookoła nich, niemal od początku, inne będą wymagać dłuższego przygotowania i cierpliwości. Ważne jest, aby nie wywierać na swym psie presji, nie karać go za błędy, ale dołożyć starań, aby trening był dla niego zabawą i przynosił radość.

[/fullwidth_text]