Premiera dog biathlonu Non-stop Dogwear

[spb_single_image image=”13067″ image_size=”full” frame=”noframe” lightbox=”no” link_target=”_self” fullwidth=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”][/spb_single_image] [fullwidth_text alt_background=”none” width=”1/1″ el_position=”first last”]

27ff9ad2-2994-4b05-963d-b8a4fcd69b0bHistoryczne pierwsze zawody w dog biathlonie odbyły się w Czechach wiosną 2016 roku. Zaoferowały wszystkim to, czego się oczekuje od biathlonu: napięcie, zaskakujące rezultaty oraz nowe wrażenia.

“Biatlhon jest u nas bardzo popularny, ale w odróżnieniu od innych sportów nie na tyle, aby każdy mógł go spróbować” wyjaśnia powody Karolína Cipro z Non-stop Dogwear, dla których razem z innymi zapalonymi biegaczami zdecydowała się wprowadzić tę dyscyplinę sportu z psem podczas zeszłorocznych zawodów canicrossu.

Organizatorzy wiedzieli od początku, że na dog biathlonie nie będzie można strzelać z klasycznej broni, która jest niebezpieczna i głośna – wystrzałów boi się wiele psów. “Znaleźliśmy inne rozwiązanie w postaci karabinków laserowych” dodaje Karolína. Karabinki laserowe są bezpieczne, przy wystrzale nie wydają żadnego dźwięku, a przy tym mają tę samą konstrukcję i wagę, co prawdziwe karabinki używane na biathlonie. Dzięki temu wrażenia ze strzelania są niemal identyczne. Przy wystrzale broń wysyła krótki laserowy impuls. Tarcza, do której się strzela, posiada detektor, dzięki któremu się rozświeca. Każdy zawodnik ma w sumie pięć strzałów, a za każdy nietrafiony musi przebiec karne okrążenie.

2bc4b7a9-409b-4554-b103-8d766c731f36

Wielkim dylematem dla zespołu organizacyjnego okazało się wybranie odległości do strzału. Niektórzy ekstremiści proponowali 20 metrów, jednak po próbnym strzelaniu złożyli broń. Strzelać bez treningu po wysiłku fizycznym na więcej niż 6 metrów to naprawdę wielka sztuka. Koniec końców wybrano odległość 5,5 metrów, a rezultaty pokazały, że była to dobra decyzja. Większość zawodników miała do pokonania od 1 do 3 karnych okrążeń, ale niektórym udały się piękne, szybkie i czyste strzały w sam środek tarczy. Jednak biathlon jest dość niesprawiedliwy: uda  ci się albo nie.

Dog biathlon umie zaskakiwać, podobnie jak ten, który znamy z telewizji. Podczas gdy w canicrossie na podiach stają mniej wiecej ci sami mistrzowie, w biathlonie strzelba może nieźle zamieszać. Mógłby nam o tym opowiedzieć Jakub Polenský, który w Soběšínie zasłużenie wygrał po oddaniu dwóch czystych strzałów. Miał ponad 20 – to sekundową przewagę nad drugim – Milanem Štípalem i trzecim – Dušanem Erbsem, pomimo że w biegu był za nimi. Biathlon to nie tylko bieg, a wypróbować swoich sił mogą nawet wolniejsi biegacze. To wspaniała motywacja.

 

28b7eff7-d9c7-490f-8954-955d8649789b
Kategorie zostały podzielone w prosty sposób: kobiety, mężczyźni i juniorzy. Wystartowało niemal 80 psio-ludzkich zespołów. Można z całą pewnością przyznać, że Non-stop Dogwear dog biathlon był sukcesem, który będzie kontynuowany również w tym roku. Zapraszamy do Czech!
[/fullwidth_text]