Rehabilitacja psów. Hydroterapia.

Niedawano odwiedziliśmy Animal Center, specjalizujące się w kompleksowej terapii aparatu ruchowego zwierząt, które dosłownie postawiło na nogi niezliczoną ilość psów. Będąc właścicielami czworonogów, które żyją ruchem i aktywnością, chcieliśmy się dowiedzieć trochę więcej na temat rehabilitacji. Niestety, nie była to wizyta motywowana jedynie względami poznawczymi, ale również praktycznymi: rude stworzenie na zdjęciach zaniemogło (konkretnie, zaniemogła łapa). Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii, zdecydowaliśmy się więc na rehabilitację, a przy okazji zadaliśmy szereg trudnych pytań Pani Janinie. Jesteśmy trochę mądrzejsi… 🙂

 IMG_1992-1600

 

Wasza placówka jest jedną z najstarszych w Polsce tego typu. Jakie usługi oferujecie? Z jakimi  psami i problemami możemy się do Was zwrócić?

W Animal Center wykonujemy zabiegi przy użyciu specjalistycznego sprzętu do laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, sonoterapii, hydroterapii, oferujemy także masaże i ćwiczenia czynne. 

Z fizjoterapii może skorzystać każdy pies, bez względu na wiek czy poziom wytrenowania. Nasi pacjenci trafiają do nas z różnymi dolegliwościami. Najczęściej pracujemy ze zwierzętami po przebytych zabiegach operacyjnych oraz seniorami z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Rehabilitacja jest tez wskazana dla psów po kontuzji, wracających do regularnego uprawiania sportu, czy tez dla pacjentów chcących zgubić zbędne kilogramy.

 

Czym właściwie jest hydroterapia? Czy używacie szelek na bieżni, a jeśli tak – w jakim celu?

Hydroterapia jest jedną z najstarszych metod fizykoterapii, która wykorzystuje fizyczne właściwości wody. W naszej praktyce najczęściej pracujemy z pacjentem w bieżni wodnej. Zanurzając zwierzę do poziomu stawów biodrowych, dzięki sile wyporu wody, niejako „zmniejszamy’ jego masę ciała o około 60%. W trakcie takich zajęć mięśnie wykonują większy wysiłek niż na lądzie, podczas gdy stawy ulegają odciążeniu. Należy pamiętać, że te formę rehabilitacji możemy dostosować indywidualnie do każdego zwierzaka, regulując chociażby takie parametry jak prędkość czy stopień zanurzenia naszego pacjenta.

Szelek używamy ze względów bezpieczeństwa, szczególnie na początku naszych sesji. U stale trenujących na bieżni psów sportowych, szelki możemy wykorzystywać także, jako element modyfikujący trening wydolnościowy.

 

                          IMG_2152-1600     IMG_2141-1600

 

Czy można stosować hydroterapię jako prewencję? Czy polecacie pacjentom, aby ich psy pływały w wodzie – jeziorze, rzece ?

U zdrowych psów hydroterapię można stosować jako formę dodatkowego treningu kondycyjnego, który nie obciąża stawów. Dzięki możliwości regulacji tempa ścieżki, psy oprócz chodzenia mogą także na niej kłusować, a zmieniając głębokość  zanurzenia zwierzęcia w wodzie możemy regulować stopień obciążenia mięśni.

W sezonie wiosenno- letnim polecamy właścicielom aby ich psy pływały, to także świetna forma treningu, gdzie pracują trochę inne mięśnie niż podczas treningu na lądzie.

 

To dobra wiadomość, bo nasze psy uwielbiają pływać. Wracając do placówki, nasz pies czuje się w wannie jak ryba w wodzie 😉 ale co z mniejszymi rasami, czy może korzystać z niej pies każdej wielkości?

Z zajęć w naszej bieżni wodnej bez problemu będzie mógł skorzystać zarówno pies wielkości Yorkshire Terriera jak i Doga niemieckiego. Bieżnia Water Walker niemieckiej firmy Keiper ma wymiary L 1750 mm x W 790 x H 12000mm.

 

      IMG_2088-1600  IMG_2002-1600  IMG_2082-1600  IMG_2234-1600

 

A teraz pytanie, które z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy w sportach zaprzęgowych odnaleźli swoją pasję: czy uważacie że canicross i ciągnięcie przez psa w ogóle, jest zdrową aktywnością? 

Właściciel powinien mieć świadomość, że każdy sport uprawiany z psem, charakteryzuje inna specyfika. Podczas treningu dochodzi do obciążania różnych mięśni oraz partii ciała zwierzęcia. W canicrossie oraz innych sportach zaprzęgowych, do największych obciążeń dochodzi w okolicy mostka, klatki piersiowej oraz miednicy. Z tego powodu, ważne jest nie tylko prawidłowe przygotowanie fizyczne psa, ale także dobór odpowiedniej uprzęży. 

 

Jak w takim razie unikać kontuzji u naszych psów? Co możemy robić, aby cieszyły sie zdrowiem i kondycją długie lata?

W pewnym sensie trening profesjonalnych biegaczy czy kolarzy nie różni się zbytnio od treningu psich sportowców. Bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka, która przygotowuje organizm do wysiłku. Powinna ona trwać nie dłużej niż 10 minut i obejmować stopniowe zwiększanie tempa marszu – przez spokojny spacer, kłus aż do galopu. W dalszej kolejności warto wykonać masaż mięśni grzbietu czy kończyn, a także poświecić czas na krótkie rozciąganie (może to być np. koci grzbiet). Bardzo ważne jest także postępowanie po zakończonym treningu czy zawodach – po wysiłku powinniśmy maszerować z psem wystarczająco długo aby uspokoił się jego oddech.

Myślę, że nie trzeba przypominać, aby pies trenujący powinien byc w dobrej kondycji, to znaczy: nie miał nadmiernych kilogramów, co dodatkowo obciąża stawy i ścięgna.

Warto także w przeciągu roku zaplanować psu około 2-4 tygodni przerwy od uprawianej dyscypliny sportowej, aby organizm mógł w pełni się zregenerować.

U psich sportowców należy ponadto pamiętać o wspominanej już rozgrzewce przed treningiem czy zawodami.

… dobrze zatem pamiętać, że umiar w trenowaniu młodego psiego sportowca jest kluczową sprawą dla utrzymania jego zdrowia. Dziękujemy za rozmowę.

 

  • Z Panią Mgr Janiną Dąbrowską, zoofizjoterapeutką, spotkały się Beata i Mishka
  • Foto: nasza ulubiona, Katarzyna Milewska

IMG_2206-1600