W czym biegać w zimie, czyli ubranie dla Ciebie i psa

[spb_single_image image=”18585″ image_size=”full” frame=”noframe” lightbox=”no” link_target=”_self” fullwidth=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”]
Foto: Katarzyna Milewska
[/spb_single_image] [fullwidth_text alt_background=”none” width=”1/1″ el_position=”first last”]

Zima 2018 jest tutaj! W niektórych rejonach Polski jest rzeczywiście biała i “zimowa”. Jeśli należysz do tych szczęściarzy, którzy korzystają z owej aury, a ponadto masz psa, który też lubi śnieg, przeczytaj kilka wskazówek odnośnie outfitu dla siebie i czworonoga. Najważniejsze: nie zmarznąć! 🙂

Każdy z nas ma własny stopień tolerancji wobec temperatury poniżej zera. Nasze psy również! Zima jednak nie jest usprawiedliwieniem samym w sobie, aby rezygnować z ruchu i aktywności, które do tej pory wykonywaliśmy z psem. Nadal możesz biegać, bo nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. 

5fcb076b-7d40-4b9f-83dc-8e036573cf26

Bieganie w zimowych warunkach jest dla psa bardzo korzystne – podczas treningu w niskich temperaturach pies pracuje dużo łatwiej, dzięki czemu treningi mogą być dłuższe. Zatem pierwsze pytanie brzmi: w co mam się ubrać? Oto nasze porady:

 • kilka cienkich warstw zamiast puchowej, cieplutkiej kurtki będzie najelpszym rozwiązaniem
 • pierwsza warstwa i najważniejsza zasada: dobrej jakości bielizna funkcyjna – termoaktywna, z syntetycznego materiału bądź wełny (np. merynosów), która odprowadzi nadmiar wilgoci (potu) ze skóry na zewnątrz. Ta warstwa nie grzeje, ale utrzymuje ciepło wyprodukowane przez organizm.
 • jako drugą warstwę załóż lekką bluzę – za zadanie będzie miała izololację od chłodu, a zarazem odprowadzenie wilgoci od ciała. W temperaturze około 10 stopni wystarczy zamiast bluzy użyć cienką funkcyjną bluzę z długim rękawem.
 • ostatnia warstwa ma chronić przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Pamiętaj, że kurtki przeciwdeszczowe mają mniejsze właściwości odprowadzenia pary, przez co możesz się bardziej spocić. Dlatego tego typu kurtki używamy jedynie w deszczu. Podczas większości zimowych i jesiennych treningów zakładamy lekką wiatrówkę, która ochroni również przed lekką mżawką, a dzięki wybornej przepuszczalności wilgoci (potu) jest dużo wygodniejsza.
 • co z ciepłą bawełnianą odzieżą? Odłóż na spacery! Podczas aktywności, bawełna pochłonie cały pot i pozostanie mokra. Dla Twojego ciała, bedzie to jak zimny prysznic w zimnych warunkach…!
 • ważne też jest dobranie odpowiedniej odzieży do intensywności treningu. Na krótki szybki bieg, ubierz o jedną warstwę mniej, niż na długi i wolny.
 • po treningu jak najszybciej zmień odzież na suchą.

Więcej cienkich warstw ma więcej korzyści z kilku powodów:

 • lepsza swoboda ruchów – cieńsza odzież nie ogranicza znacząco ruchów, a poszczególne warstwy łatwo się po sobie przesuwają
 • lepsze odprowadzenie potu od ciała
 • ogrzanie – pomiędzy każdą warstwą jest warstwa powietrza, która idealnie izoluje ciepło
 • dobra regulacja – jeżeli się ociepli, wystarczy zdjąć środkową warstwę (warstwy) i biec dalej 🙂

W przypadku biegu, pamiętaj o jednej zasadzie: ubierz się tak, jakby było o 10 stopni cieplej. Zaraz po wyjściu na zewnątrz, poczujesz chłód, ale już podczas pierwszych minut rozgrzewki poczujesz przyjemne ciepło. 

Najwięcej ciepła, bo aż 40%, “ucieka” nam przez niezakryte ręce, kostki (tak, tak!), szyję, a przede wszystkim głowę. Opaska albo czapka są więc niezbędne. Czapka powinna być lekka, wykonana z funkcyjnego materiału. Wełnianą czapę zostaw raczej w szafie. Szyję ochroni buffka, która w razie potrzeby może zastąpić czapkę. Na ręce załóż rękawiczki.cepice_nonstop_sq

Dobrze jest również pamiętać, aby odzież posiadała elementy odblaskowe, bowiem jesienną i zimową porą szybko się ściemnia. A na koniec – nie zapomnij o dobrej czołówce!

A co dla psa?

0ce57df8-3f03-42f8-8b88-0c6a6575528e
 • jeśli jest zimno, a Twój pies jest przyzwyczajony do pokojowej temperatury, możesz mu przed treningiem założyć płaszcz, który rozgrzeje mięśnie przed aktywnością
 • na czas biegu zdejmij psu ubranie, nawet jeśli należy do zmarzluchów. W przypadku, kiedy temperatura spadnie poniżej -10 stopni, możesz ubranie pozostawić również podczas treningu.
 • po treningu pozwól psu chwilę odpocząć i ubierz go z powrotem.

Przy wyborze ubrania zwróć uwagę na to, aby:

 • zakrywało uda, nasadę ogonę i ramiona
 • miało otwory na smycz (przypiętą do obroży, szelek), co nieco ułatwi życie 😉
 • w okolicy ramion materiał ubrania był elastyczny i nie ograniczał ruchów.

A na koniec…

Jeśli pada, wilgotność powietrza jest wysoka a temperatura wynosi 5 – 10 stopni na plusie, może bardzo łatwo dojść do przegrzania organizmu psa! Zima I+LZwłaszcza jeśli w kilku ostatnich dniach się znacznie ociepliło, a pies nie zdążył się przyzwyczaić do nowych warunków pogodowych albo jeśli właśnie wróciłeś z psem z gór do miasta. Zwróć wtedy szczególną uwagę na swojego czworonoga podczas treningu, zwolnij jeśli zauważysz, że psu jest ciepło.

[/fullwidth_text]