Zaczynamy biegać z psem

[spb_single_image image=”13312″ image_size=”full” frame=”noframe” lightbox=”no” link_target=”_self” fullwidth=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”][/spb_single_image] [fullwidth_text alt_background=”none” width=”1/1″ el_position=”first last”]

Masz w domu psa, biegasz i chcesz poszerzyć swoje biegowe horyzonty? Spróbuj biegania z psem – canicrossu. Prawdopodobnie to pokochasz i tym samym powiększysz grono biegaczy, którzy samotny bieg porzucili na rzecz biegu z czworonożnym przyjacielem. Trening canicrossu jest łatwy, ale i specyficzny. Najważniejsze to nie zepsuć początku. Im lepszy fundament, tym  dłużej będziesz z niego korzystać. Aby pomóc Ci na samym początku, przygotowaliśmy kilka najważniejszych punktów dotyczących canicrossu.

Nie chcę schudnąć, chcę po prostu biegać

Dla psów jedyną motywacją do biegu, w odróżnieniu od ludzi, jest zabawa. Psy nie biegają aby schudnąć, wygrać czy komuś coś udowodnić. To są nasze pobudki – właścicieli psów. Psy biegają ot tak, dla zabawy i dla radości z ruchu. Jeżeli przestanie je to radować – game over, spakują zabawki i wrócą do domu. „Widziałem wiele psów, które ciągnęły wspaniale i miały przed sobą świetlaną przyszłość, ale ich właściciele je przetrenowali i psy już ciągnąć nie chciały. Popełniłem ten sam błąd na samym początku mojej przygody z canicrossem i nikomu nie życzyłbym niczego podobnego”, mówi Šimon Cipro z portalu behejsepsem.cz.

Na początek pomoże Ci kilka prostych zasad:

  • trening ciągnięcia zacznij po pierwszym roku życia psa
  • trenuj na krótkich odcinkach
  • przygotuj dla psa jak najbardziej zróżnicowany trening

Pozwól psu cieszyć się “dzieciństwem”

Nie należy trenować szczeniąt wcześniej, niż osiągną dojrzałość psychiczną i fizyczną. Oczywiście, nie oznacza to, że szczenię ma leżeć na kanapie lub być zamknięte na podwórku, lecz odwrotnie. Zabieraj je ze sobą, aby się wybiegało na wolno, spotykało z innymi psami, ćwicz w przedszkolach dla szczeniaków. Przygotuj psa do życia, a wybudujesz z nim bliską relację. Będzie to nieoceniony start również do wspólnego uprawiania sportów. Jak poznasz, że Twój szczeniak jest już dorosły? U każdego psa jest to indywidualna sprawa. Ogólnie rzecz biorąc, im większej rasy jest pies, tym później dojrzewa. W wieku 1 roku większość psów nadaje się już do trenowania. Więcej o wychowaniu psiego sportowca przeczytacie w kolejnych artykułach. Stay tuned!

Mniej znaczy więcej

Na początku trenuj zaprzęganie (ciągnięcie) tylko od czasu do czasu. Chodzi tylko i wyłącznie o to, aby Twój czworonóg przyzwyczaił się do szeleki zrozumiał, czego się od niego oczekuje. Uprząż ma być dla psa jak czerwona płachta na byka. W momencie jej założenia, pies powinien rozumieć to tak: „Idziemy biegać, także koniec z węszeniem, znaczeniem terenu, zabawą z psimi kolegami”. Postępuj pomału, dojście do tej fazy potrwa jakiś czas. Na początku wystarczy trenować kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset metrów. W tym czasie nie pozwól, aby uwaga psa została rozproszona przez inne bodźce. Nigdy nie naciskaj na psa, ale motywuj go pozytywnymi sposobami. Wykrzykiwanie rozgniewanym tonem komend typu: „no rusz się”, czy jakiekolwiek fizyczne kary, nie są tym właściwym podejściem. Stopniowo wydłużaj odcinki.

Różnorodność ponad wszystko

Ostatni punkt to zróżnicowany trening. Już w samym tym słowie pobrzmiewa motywacja. Psi atleci męczą się szybciej niż ludzie. Dlatego ważne jest, aby trening był jak najkrótszy, a czworonoga zawsze bawił. Zmieniaj więc:

  • miejsca treningu
  • typy powierzchni
  • długości treningu
  • partnerów biegania

Trening canicrossu jest łatwy i w tym tkwi jego piękno. Wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad, a otworzą się przed Tobą i Twoim psem nowe biegowe horyzonty i wyzwania. Dla początkujących, którzy nie mają jeszcze żadnych doświadczeń w treningu biegania z psem, pomocna będzie spotkanie na wspólnych treningach czy seminariach, które zaczynają się pojawiać również w Polsce.  Informacje o treningach canicrossu znajdziesz na biegamyzpsem.pl.

[/fullwidth_text]